reklama
Czy na pewno jest to moda na łagodny szampon? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto stosować także szampon mocny zwany “rypacz”. Dlaczego warto stosować łagodny szampon do włosów oraz że warto stosować mocne szampony z SLES, SLS . Czy można na co dzień stosować szampon z silikonami nawiążę do badań. Przeglądając różne wpisy, duży jest szum aby nie stosować produktów z SLS CZY SLES, czy aby na pewno?
Jak mnie znacie, wcześniej zajmowałam się dietetyką, obecnie łączę tematy włosowe z dietą jako trycholog. Producenci, dają nam to czego oczekujemy, to tak jak z dietą, wczoraj na topie Dukana, dziś keto. Marketing jest nakręcany i tak rynek się kręci. Co nie znaczy, że delikatny szampon to moda, zalecany jest dla osób z problematyczna skórą głowy.
Co to jest SLS i SLES?
- SLS , czyli Sodium Lauryl Sulfate , to intensywnie działający detergent, dodatkowo produkt świetnie się wtedy pieni. SLS może podrażniać skórę i oczy, wszystko zależy od jego stężenia. Nie powinien być stosowany w produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej. Dlatego jeśli odczuwasz dyskomfort na skórze głowy, zmień na lżejszy produkt.
- SLES , czyli Sodium Laureth Sulfate, to pochodna ropy naftowej o właściwościach spieniających. Wykazuje działanie trochę słabsze niż SLS. Trudniej oczyszcza się włos z nieczystości, ale jest łagodniejszy.
Rodzaje silinonów?
- Sodium dodecyl sulfate
- SDS
- Sulfuric acid,
- Monododecyl ester,
- Sodium salt
- Lauryl sodium sulfate
- Sodium N-dodecyl sulfate
- Lauryl sulfate sodium salt
SLES I SLES to nie jedyny rodzaj. Wyróżniamy 5 rodzai:
Silikony, jak i praktycznie wszystkie substancje, mogą różnie działać na różne włosy. Silikon z tej samej grupy może okazać się bardziej lub mniej obciążający, poszczególne rodzaje silikonów mogą się zmywać łatwiej lub trudniej.
- 1. Ciężkie, zmywalne szamponami z SLS/SLES
- 2. Zmywalne szamponem bez SLS/SLES
- 3. Zmywalne odżywką
- 4. Zmywalne wodą
- 5. Odparowujące
1. Ten rodzaj silikonu występuje nie tylko w produktach do włosów.
SIMETICONE, TRIMETHYLSILOXYSILICATE
Produkt z zawartością silikonów, można zmyć także produktami delikatnymi, ale nie w każdym przypadku. Stosowanie mycia metodą ang. no shampoo. Mycie no-poo za pomocą ziół, orzechów piorących oraz mąki. Celem zawartości tych składników jest ochrona włosa przed czynnikami zewnętrznymi. To tak jak z karoserią samochodu, po umyciu musisz nałożyć warstwę ochronną. Włos jest martwy, musisz odpowiednio o niego zadbać. Nie da się go naprawić, zbyt zniszczony wymaga niestety obcięcia. To tak jak twoja ulubiona sukienka, mała dziurkę da się naprawić, ale gdy pęknie w złym miejscu, dziura będzie zbyt duża już jej nie naprawisz. Tak samo jest z włosami.
Pamiętaj po nałożeniu szamponu z Sodium Lauryl Sulfate należy bardzo dokładnie wypłukać włos. To tak jak z farbowaniem, jeśli źle wypukasz, będziesz miał dalej nadmiar produktu na włosach i farba będzie Cię brudzić. A co się dziej gdy nałożysz za dużo proszku do prania albo płynu do mycia naczyń? w obu przypadkach musisz bardzo porządnie wypłukać.
Jakich silikonów unikać?
- Cetyl dimethione
- Stearoxy dimethione
- Stearyl dimethione
- Stearyl methicone
- Simethicone
- Trimethylsilylamodimethicone
- Trimethylsiloxysilicate
- Trisiloxane
2. Zmywalne szmponem bez SLS/SLES
- Dimethiconal
- Beheonoxy dimethicone
- Phenyl trimethicone
- Lauryl Methicone Copolyol
3. Zmywalne odżywką:
- Cyclo-x-siloxane
- Amodimethicone / Dimethicone Copolyol
4. Zmywalne wodą
- PEG/PPG-20/15 Dimethicone
- PEG-12 DIMETHICONE
- PEG-7 Amodimethicone
- PG-Propyl Silanetriol
- Domethicone Copolymer
- Lauryl Methicone Copolyol
- Hydroxypropyl Polysiloxane
- Silicone Quaternium-8
5. Odparowywujące nawet do kilku godzin
- Decamethylcyclotetrasiloxane
- Hexamethylcyclotrisiloxane
- Hexamethyldisiloxane
- Octamethylcyclotetrasiloxane
- Cyclopentasiloxane
SLS I SLES stosujemy do tłustych składników na włosach i innych powierzchniach. Znajdują się w większości kosmetykach myjących tj.: szamponach, mydłach, płynach do kąpieli, a nawet pastach do zębów, płynie do mycia naczyń, do laundry detergent, stain remover, carpet cleaner, carprania, odplamiaczy, czyszczenia dywanów, w produktach przemysłowych (ale w dużo większym stężeniu). Czy można je nadbudować? Tak, dlatego tak ważne jest odpowiednie mycie włosów. Nadbudowane silikony mogą matowić włosy, przesuszać i wyglądać sianowato. Czy więc jest to moda na łagodny szampon do włosów?
Najbardziej bezpieczne są:
- Coco Glucoside
- Decyl Glucoside
- Disodium Cocoyl Glutamate
- Lauryl Glucoside.
Kolejny temat, słynne parabeny w kosmetykach czym są?
Zapewne nie raz słyszałeś, że nie jest polecany na włos jak SLS I SLES. Te składniki służą abyś mógł cieszyć się swoim kosmetykiem dłużej to tak jak dodatki do żywności.
Czy parabeny uczulają, czy działają szkodliwie na skórę głowy? Producenci wskazują, że nie uczulają oraz nie są szkodliwe. Jednak marketing świetnie działa, w odpowiedni sposób tworzone reklamy wpływają na nas w sposób nieprzewidywalny. Należę do osób, które lubi zaglądać w badania, reklama nie jest dla mnie wartością, dzięki której ocenię dany produkt, tak samo jak opinie. Dla mnie opinia to też marketing owszem są także prawdziwe jednak warto wiedzieć na ten temat więcej. Marketing wypromowała naturalne produkty, które wypierają te niby bardzo szkodliwe. Parabeny są zastępowane między innymi witaminą C, D, olejkami eterycznymi czy olejkiem kokosowym.
Jak ustalić, czy parabeny są one w składzie? Mogą kryć się pod nazwami zawierającymi słowo paraben, np. methyl-paraben, czy też isopropyl-paraben. Trzeba pamiętać, że skład kosmetyku podawany jest malejąco w zależności od ilości danego składnika. Dlatego im wyżej wymieniony jest paraben tym jest jego więcej.
Czy SLS jest bezpieczny?
Na blogach można wyczytać dużo niepochlebnych informacji, że niszczą włosy, uczulają, są rakotwórcze czy działają podrażniająco w efekcie tracimy włosy. Co spowodowało rozwój ekologicznych kosmetyków, vege, bez silikonów, slsów czy parabenów. Idąc tym tropem, aby zaczęły się sprzedawać, trzeba było stworzyć chęć zakupu.
SLES/ SLS był wielu badaniach naukowych. Co mówią badania na temat tego składnika.
Czy podrażniają skórę głowy? Tak oraz mogą pogłębić łojotok skutkiem zbyt silnego oczyszczenia skóry głowy. Przyczyną tego skutku jest skład oraz ilość danego składnika w produkcie. Znaczenie działania ma także, jaką mamy skórę głowy, nie włos. Szampon dobieramy do skóry głowy. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, wtedy silny produkt- szampon łagodny do skóry głowy jest zalecany. Jednak i tu należy wziąć pod uwagę pewne aspekty. Jak na co dzień dbamy o naszą skórę głowy i włosy. Jakie stylizacje stosujemy itd. Ja od lat stosuje produkty z SLS oraz SLES. Nie odczuwam skutków ubocznych. Więc z nich nie rezygnuję, jednak nie każdy produkt sprawia, że chętnie go stosuje. Dopóki nie znałam się na zawodzie trychologa, spec od problemów z włosami, nie zwracałam uwagi na produkt. Obecnie zwracam większą uwagę na pielęgnacje skóry głowy i włosów. Szampon łagodny do skóry głowy, a zarazem ekologiczny w moim przypadku mnie zawiódł. A świetnie sprawdził się szampon zakupiony przypadkiem w farmasi. Mała butelka 200 ml. , która zakupiłam starczyła na 2, 5 miesiąca. Używałam małą krople i myłam zasadą dwa razy. Mam także inne produkty z tej firmy, jednak nie wszystkie do mnie pasują. O tym co mi się spodobało a co nie, będzie osobny post. Jakiś czas temu do tej małej butelki, przyłączył się mój syn. Od dawna narzekał abym kupiła mu inny szampon, bo te ca są nie sprawdzają mu się. A po tym ma włos delikatny, uniesiony i czuje, że są czyste. Na co dzień używa pasty do włosów. Ja muszę przyznać, że też mam takie odczucie więc zakupiłam nowa butelkę. Zanim przyjechała używałam łagodnego szamponu do mycia włosów, po umyciu miałam tak szorstkie, że nie mogłam rozczesać włosa u nasady głowy. Nigdy takiego uczucia nie miałam. Czy to znaczy, że jest nieskuteczny? W żadnym wypadku po prostu nie działał dobrze na mnie. Produkt należy dobrać do skóry głowy, a nie bo ma super skład. Kliknij zdjęcie i wypróbuj, jestem ciekawe czy też czujesz taki sam efekt. Więcej o tym szamponie można znaleźć na mojej grupie na fb, instagramie. Wyszukaj po nazwie mikbeautyhair.
A czy produkt Uczula, z zawartością SLES czy SLS?
Mogą powodować podrażnienie przy skórze nadwrażliwej, ale nie ma potwierdzeń na temat uczuleń. Nie znajdują się te składniki także na żadnej liście wywołujących alergie.
Czy są rakotwórcze czy toksyczne?
Substancje, które wykazują działania rakotwórcze czy toksyczne są rejestrowane i klasyfikowane przez: Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC). SLS i SLES nie figurują na żadnej z tych list, składniki te są nietoksyczne i wbrew wielu opiniom pojawiających się na różnych blogach, forach czy innych mediach. . Także wg National Library of Medicine na bazie TOXNET®, SLS nie jest sklasyfikowany też jako mutagen.
Co na temat wypadania włosów na skutek używania mocnych szamponów z SLS/ SLES
Jeśli źle będziesz mył włosy, istnieje wpływ, że może produkt osadzić się na mieszkach włosowych, gdy trwa to długo może skutkować słabszym włosem. Jednak nie ma dłuższych badań, że ma wpływ na wypadanie. CIR ostatecznie uznaje ten składnik za bezpieczny.
Jeśli tematyka Cię interesuje możesz poczytać opracowania na temat bezpieczeństwa stosowania SLES i SLS w kosmetykach opracowane przez amerykański zespół ekspertów Cosmetic Ingredient Review (CIR) CIR Panel Expert przeanalizowali dane naukowe i stwierdzili, że SLS i SLES są bezpieczne w kosmetykach, które są krótko na skórze, a następnie są dokładne spłukane z powierzchni skóry. W 2002 roku CIR Expert Panel oceniał dostępne nowe dane i potwierdził ten wniosek.
W badaniach pojawiła się informacja, iż składnik nieprzekraczający 1% nie ma złego wpływu. Skutek uboczny np. podrażnienie pojawia się na skórze i skórze głowy przy większej ilości stężenia .
W badaniach zauważono, że 1% do 5% SLS powoduje znaczne ilości zaskórników.
SLES można spokojnie używać w kosmetykach niespłukiwanych nawet do stężenia 50%. Jego stężenie w produktach zmywalnych może być dowolna.
CIR Expert Panel uznał również, że SLS i SLES, nie uczula (choć może powodować podrażnienia oczu i skóry) i nie jest rakotwórczy.
SLS i SLES były poddane przeglądowi w ramach oceny ryzyka dla ludzi i środowiska (HERA) inicjatywy o składnikach w europejskich domowych środków czyszczących. HERA napisła, że są bezpieczne dla konsumenta. Takie samo stanowisko miało KE (Komisji Europejskiej) oraz Komitetu Narodowego ds bezpieczeństwa konsumentów (SCCS).
Czy więc stosować czy tylko szampony łagodne? Nie zalecane jest w przypadku:
- macie wrażliwą skórę głowy
- skłonność do łojotoku
- choroby skóry głowy
- nadmiernie wypadają włosy
Jednak, jak wcześniej pisałam warto rozważyć, chociaż produkt łagodniejszy SLES raz na dwa tygodnie jeśli na co dzień używasz dodatkowo produktów do stylizacji włosów. W przeciwnym przypadku stosuj łagodne szampony.
Posumowując jak dla mnie jest to moda, gdy rynek się nasyci a konsument będzie bardziej świadomy, producenci oraz dział marketingu poszuka nowego produktu. Rynkiem rządzi pieniądz. Co do mnie ja wpierw słucham swoją skórę głowy. Nie raz rozmawiając na temat produktów, słyszałam odpowiedzi, że najważniejszy jest skład. Dla mnie też zapach nie potrafię korzystać z produktów, które nie pasują mi pod tym względem. Jednak sporo było odpowiedzi, że nawet jak by śmierdziały, ale skutkowały to będziemy korzystać. A zastanowiłaś się kiedyś, jakie produkty są w tych cudownych miejscach spa? Co najbardziej ci się podoba, albo gdy wychodzisz z salonu piękności od fryzjera? lub od trychologa który ma także zabiegi na włosy w swoich usługach. Czy produkt pachnie? czujesz ten cudowny efekt? zastanów się, czy na pewno są to produkty w 100 procentach bez silikonów?
Co myślisz na ten temat? zostaw proszę komentarz.
Ciekawe linki:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4651417/
[mailerlite_form form_id=1]
Zapraszam Cię serdecznie do pozostawienia komentarza pod tym artykułem oraz do zapisania się na nasz newsletter! Twoja opinia jest dla mnie niezwykle ważna, ponieważ chcę dostarczać Ci treści, które naprawdę Cię interesują. Newsletter pozwoli Ci być na bieżąco z nowymi artykułami i poradami. Dołącz do naszej społeczności, a razem będziemy się rozwijać i czerpać wiedzę na tematy, które Cię fascynują. Dziękuję za wsparcie!
Produkty
- Jak dobrać odżywkę do włosów 19,99 zł ZW
- Sekrety zdrowych włosów 47,00 zł ZW
17 komentarzy do “Moda na łagodny szampon do włosów”
Możliwość komentowania została wyłączona.
Ważne, żeby mieć wiedzę i dokonywać świadomych wyborów w sklepie.
Dokładnie tak, świadomy wybór.
Bardzo dużo plusów! Podoba mi się! Daruma
Dziękuję za odwiedziny
Świetny wpis. Warto wiedzieć takie rzeczy. Pozdrawiam – MiAdi
Nie znam tej marki, chetnie wyprobuje! 🤍
Świetny jest ten szampon, dużo plusów
dziękuję za komentarz.
Serdecznie dziękuję za ten post. Właśnie szukałam takich informacji.
Dobrze wiedzieć czego używamy. Bardzo bogatym w wiedzę post 🙂
Dziękuję, że choć trochę wspomogłam
Nieźle się zapowiada, warto spróbować!
Polecam, dziękuję
Myłam kiedyś właosy orzechami … no nie byłam zadowolona z efektu. Niektóre naturalne szampony nawet po 4 maciach sprawiają wrażenie, jakby włosy nadal były brudne.
Całe życie człowiek się uczy i czegoś nowego dowiaduje, dziękuję za super tekst.
Bardzo ciekawy artykuł i powinno być tak codziennie by każdy umiał wybrać dobre produkty bez chemii. Na szczęście ja już posiadam tą wiedzę i omijam szerokim łukiem takie produkty z chemia.
Bardzo chętnie wypróbuje ten produkt!