+48 732 799 879 kliknij i zadzwoń    Warszawa       kontakt@mikjafaszcza.pl

Mam otyłe dziecko jak odchudzić

moje dziecko na diecie
Jak odchudzić dziecko? dietetyk

Jak mu pomóc dziecku zrzucić kilka kilogramów, w zdrowy sposób?

Dieta dziecka jest bardzo trudna do wprowadzenia dlaczego?

Jak większość dzieci, podjada  jak nie w szkole, przedszkolu to u znajomych, rodziny. Częstymi poczęstunkami u kolegów/ koleżanek to chipsy, słodycze i inne produkty o wysokiej zawartości kalorii. dorosłemu jest ciężko zrezygnować z podjadania, a co dopiero dziecku.

Dorosły sam podejmuje decyzje, o zrzuceniu zbędnych kilogramów, w przypadku dzieci, często lekarz lub rodzic stwierdza, że należy odchudzić pociechę. Dziecku zdaje sobie sprawę, że ma nadwagę, ale pokusa jest silniejsza. Dlatego jest  tym trudniej jest odchudzić dziecko, gdyż mniejsze prawdopodobieństwo, że ma silną wolę, dodatkowo, gdy dzieci usłyszą, że dziecko się odchudza, nie dadzą mu spokoju w szkole- dzieci są bardzo niemiłe dla otyłych dzieci. U mojego syna są takie osoby i nie mają łatwego życia, ale za naszych czasów też tak było.

Innym problemem podczas odchudzania dziecka jest brak odpowiedniego ruchu, sport jest bardzo istotny i powinien być zróżnicowany.

reklama

Stres, już od małego uczeni jesteśmy nagradzaniem, poprzez jedzenie.  Znasz to? 

Przyjrzyj się co się dzieje, gdy masz stres. Ja, gdy mam mały po prostu wiecznie czuje głód. Po co sięgnę? Najpewniej po coś kalorycznego. Natomiast, gdy mam bardzo duży stres, chudnę, bo nie mogę nic przełknąć. To jak reaguje dana osoba jest różne. Warto przyjrzeć się temu aspektowi. 

Pamiętasz jak twoje dziecko bało się szczepionki, co otrzymało w nagrodę, co było w sytuacji, gdy dostał super ocenę w szkole albo usiadł grzecznie na fortelu dentystycznym? Prawda, że znasz te szczutki- założę się, że głównie to coś słodkiego albo ulubione jedzenie. 

Innym aspektem w problemie odchudzania dziecka jest, kochana babcia/ dziadek itd. Nawet jak rodzice, poinformują dalszą rodzinę, że dziecko musi się odchudzić, aby nie dawali mu słodyczy, słodkich napoi i fasfoodów to i tak nic nie da, dziadkowie dokarmią.

Zazwyczaj, gdy ktoś w rodzinie jest na diecie, to dla niej dania są osobno gotowane, to powoduje, że dziecko nie czuje komfortu psychicznego, nie chcę zrozumieć lub nie potrafi, dlaczego jego posiłki są inne, czuje się nie kochane, gorsze co za tym idzie, dziecko przestaje się odchudzać.

Dlatego bardzo ważne jest by posiłki były takie same dla całej rodziny. Należy gotować to samo, ale jeśli dorosły lubi bardziej pikantne, słone, to należy przelać część dania do drugiego garnka i doprawić, ale nie na oczach dziecka, niech widzi, że jemy to samo.

Jest także inny aspekt- finansowy, niektórzy powiedzą dieta nic nie kosztuje. Nie do końca, niezdrowe jedzenie jest tańsze i szybkie w przygotowaniu, bo zazwyczaj są to produkty z torebki, słoika lub wysokoprzetworzone, w którym jest dużo niezdrowych dodatków jak glutaminian sodu, dodatki “E”, momu- zamiast 80%  mięsa. W gospodarstwach domowych, w których każda złotówka jest na wagę złota, częstymi daniami są dania z mąki jak: kopytka, pierogi, naleśniki itd. a to bardzo kaloryczne dania. O tym, jak aspekt finansowy ma znaczenie w diecie nie tylko dziecka przekonałam się podczas praktyk w szpitalu dziecięcym, wcześniej sądziłam, że wystarczy zmienić produkty, które jemy.

Jak widać odchudzić dziecko, nie tak prosto.

Znam z własnego doświadczenia jak to jest, gdy nie mamy środków na jedzenie, dlatego chętnie Cię wspomogę w tym trudnym czasie. Napisz do mnie, umów się na konsultację a ułożę dietę odpowiednią dla Twojego kochanego maleństwa. 

Od czego zacząć dietę naszego dziecka? Jak odchudzić dziecko?

Przyjmijmy, że dziecko poza nadwagą nie ma innych schorzeń, potwierdzonych przez lekarza pierwszego kontaktu.

  • Ruch- niech dziecko jak najwięcej spędza czas na dworze, jeśli finanse pozwalają zapisać na zajęcia dodatkowe np. karate, piłka i inne.
  • Nie wolno wprowadzać drastycznych diet tak jak dla dorosłych ( ale dorośli także nie mogą)
  • Należy podawać śniadania maksymalnie do godziny od wstania.
  • Spożywać regularne posiłki, minimum 4 na dobę najlepiej 5.
  • Posiłki mają być urozmaicone.
  • wykluczyć niezdrowe produkty, napoje, ale nie drastycznie
  • Nie spożywać kolacji na 2 godziny przed spaniem
  • Dużo pić, ale nie samej wody, dodać, choć soku z cytryny
  • Nie słodzić/solić lub bardzo mało w początkowym okresie diety, aż kubki smakowe zaczynają się przyzwyczajać do zmniejszonej dawki cukru/soli. Nie każde dziecko zaakceptuje mniej słodkie od razu.
  • Nie dodawać do potrwa veget/ kostek rosołowych z zawartością glutaminianu sodu
  • Nie pić gazowanych napoi
  • Do szkoły najlepiej wodę dać dziecku, lub aaaaaale! tylko 1 buteleczka napoju typu kubuś

To podstawy diety powstaje pytanie, jak tego dokonać, przecież nie odstawimy na raz słodyczy napoi itd.

Tak jak napisałam odchudzanie dziecka to długi bardzo proces i trudny, ponieważ się rozwija nie możemy ograniczać kalorii do 1300 kcal, jak robią dorośli.

  1. Sport jak najwięcej ruchu
  2. Stopniowo odstawiajmy złe produkty, wysoko kaloryczne, tak by dziecko się przyzwyczaiło i nie czuło rozgoryczenia, dlaczego nie może tego czy tamtego. np. codziennie piło napoje gazowane w początkowym okresie ograniczmy do jednego dnia i tak z pozostałymi produktami, jak słodycze, fasfoody.
  3. Proszę pamiętać, stopniowo. Wtedy dziecko, nie będzie tak tęskniło i nie będzie podjadać po kryjomu. 
  4. Stopniowe ograniczanie złych kalorii, zmniejszy ilość dostarczanych dziennie kalorii. 
  5. Konsultować proces pod nadzorem dietetyka, oceni czy wszystko jest dobrze w procesie zmniejszenia wagi.
  6. Jak trzeba zmieni, dietę dotychczasową a rozmowa dziecka z dietetykiem, łatwiej może mu zrozumieć sytuację.
  7. Dzieci kochają rodziców, jednak rozmowa z osobą postronną potrafi przynieść lepszy efekt. To tak jak u dorosłych. Ja często wolałam porozmawiać z osobą obcą. Obcy widzi inaczej niż osoba, która nas kocha. Może wyłapać dylematy i wskazać inne możliwości.
  8. W trudniejszych przypadkach warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, a nawet psychologa.

 

Nie mam obecnie profilu na BOOKSY>!!!

Zapraszam Cię serdecznie do pozostawienia komentarza pod tym artykułem oraz do zapisania się na nasz newsletter! Twoja opinia jest dla mnie niezwykle ważna, ponieważ chcę dostarczać Ci treści, które naprawdę Cię interesują. Newsletter pozwoli Ci być na bieżąco z nowymi artykułami i poradami. Dołącz do naszej społeczności, a razem będziemy się rozwijać i czerpać wiedzę na tematy, które Cię fascynują. Dziękuję za wsparcie!

[mailerlite_form form_id=1]
Mam otyłe dziecko jak odchudzić

Newsletter

Odbierz rabat 30 % na zakup e-booka lub usługi.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Wspomóź i udostępnij. Dziękuję.

21 komentarzy do “Mam otyłe dziecko jak odchudzić

    1. To prawda, jest to bardzo trudne. A gdyby tak spróbować na początek zmienić zwyczaje żywieniowe w domu? np. Mniej tłusto, mniej gazowanych, ograniczenie słodyczy… To już dużo pomoże i ćwiczenia.

  1. Ja niestety muszę napisać że mam za chude dziecko, typowy niejadek, jak go “przytyć”

    1. Czy aby za chude? Warto sprawdzić stan według siatki centylowej czy prawidłowo się rozwija. Jeśli lekarz nie widzi odchyleń od normy, to niech po prostu odżywia się prawidłowo. Wiek też ma znaczenie.

  2. Na szczęście nigdy nie miałam tego problemu.
    U mnie w domu wszyscy szczupli Zdrowo się odżywiamy

  3. Mam nadzieje że mojej córy uda mi się nie utyć ;-)narazie zaraz wkraczamy w rozszerzanie diety 😅

    1. Na poczatek trzeba byłoby spróbować zmienić zwyczaje żywieniowe w domu np. Mniej tłusto, mniej gazowanych, ograniczenie słodyczy plus duzo ruchu.

  4. Super,że taki temat jest poruszany.Coraz częściej,duża część dzieci boryka się juz z tematem otyłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę